У більшості мов світу слово «лівий» має негативний відтінок: «неправильний», «слабкий», «нещасливий», «нечесний», «віроломний», «зіпсутий», «дефектний, неповноцінний», «брехливий». Тривалий час лівшів у суспільстві недолюблювали та остерігалися. А от останні десятиріччя, навпаки, зустрічаються дані, що лівші – дуже розумні, надзвичайно талановиті, креативні особистості. Якими вони є насправді, пояснює Роксолана Гнатюк, кандидат медичних наук та лікар-психотерапевт.
Мало хто з правшів здогадується, що те, що є звичним для праворуких людей, становить значні труднощі для ліворуких. Тому лівші часто відчувають стрес у переважно праворукому світі. Наприклад, усі наручні механічні годинники розраховані на праворуких людей: одягніть свій годинник на праву руку і спробуйте його накрутити, тоді ви зрозумієте, яку незручність для лівші являє собою розміщена праворуч голівка для накручування годинника. Якщо лівша захоче навчитися в’язати або освоїти фокуси з картами, йому доведеться «перекладати» відповідні посібники власною мовою.
Водночас переучування лівші на праву руку є настільки психотравмуючим моментом, що в переважної більшості дітей викликає різні невротичні прояви. На щастя, з 1985 року в СРСР перестали перенавчати ліворуких дітей. Це сталося завдяки професору психіатру Анатолію Павловичу Чуприкову, який, до речі, зараз живе і працює в Києві. Саме він опубліковував перші статті про шкідливість перенавчання і став на захист дітей-лівшів. А в таких країнах, як США, Канада, Великобританія, дітей перестали перенавчати набагато раніше.
У чому особливість? Основна відмінність ліворуких людей від праворуких у тому, що у лівшів домінантною є права півкуля мозку. Ліва півкуля, яка домінує у праворуких, відповідає за знакову інформацію (рахунок, читання, мова), за здатність аналізувати предмети та явища (розкладати їх на окремі елементи і складати логічні ланцюжки). Права ж півкуля, ведуча у ліворуких, оперує більше образами, ніж знаками. Замість аналізу вона схильна до синтезу, тобто створює можливість одночасного «охоплення», взаємозв’язку різних властивостей предмету та їхньої взаємодії з властивостями інших предметів. Саме ця півкуля дозволяє побачити об’єкт в декількох смислових площинах. Вона забезпечує цілісність сприймання. Права півкуля відповідає за сприйняття виразності звуків, образну пам’ять, здатність довго зберігати враження від побаченого, тобто відповідає за образне мислення. Тому її ще називають «художньою».
У людей з ведучою правою рукою, навпаки, більше розвинута ліва півкуля, яка відповідає за оперування цифрами і складними математичними формулами, за розуміння зверненої до людини мови тощо. Тобто ліва півкуля головного мозку відповідає за логіку, і її ще називають «раціональною» півкулею. Ліва півкуля ніби відкриває дорогу в світ науки, а права – у світ мистецтва. Тому зовсім не дивно, що серед людей творчих професій – акторів, музикантів, художників, письменників та поетів, понад 20% ліворуких.
Окремо слід вирізняти амбідекстрію. До певного віку (приблизно до п'яти років) у дитини якась півкуля головного мозку формується як домінантна відносно до певної руки. Але іноді домінантність правої чи лівої півкулі відносно до руки не формується. Тоді спостерігається амбідекстрія – псевдоліворукість, приблизно однакове використання обох рук.
А в чому – унікальність? Тільки лівші можуть писати і читати «дзеркально». Наприклад, Леонардо да Вінчі залишив після себе більше 8000 сторінок незрозумілих записів у щоденнику. Тривалий час дослідники його щоденників вважали, що Леонардо використовував якийсь складний шифр. Та виявилося, що Леонардо писав свої щоденники (як і робив підписи до багатьох картин) «дзеркальним письмом», тобто справа наліво. Так зазвичай пишуть ліворукі люди, які не хотіли перевчатися писати правою.
Лівшам властиве образне сприйняття дійсності, більш тонке сприйняття кольору та звуку, розвинута інтуїція, вміння схоплювати досить великі обсяги інформації та швидко виділяти головне. Завдяки здатності інтуїтивно знаходити рішення, миттєво вникати в проблему, а не вивчати її послідовно, аналітично, лівші можуть генерувати оригінальні ідеї, висувати гіпотези, робити відкриття, які не властиві традиційно мислячим праворуким людям. Два сучасні приклади – Стів Джобс та Білл Гейтс.
Експерименти вчених з Афінського університету показали, що ліворукі демонструють велику гнучкість при вирішуванні складних завдань. Так, лівші краще справлялися з завданням, де треба було з'єднати два об'єкти в один – новий. Набагато краще, ніж правші, групували довільний набір слів в групи за різними ознаками, часом абсолютно відмінними від традиційних. Пригадайте твори Льюїса Керола, автора «Аліси в Країні чудес» – тільки письменник-лівша міг понавигадувати чудернацькі нові слова та слова-перевертні.
Національне бюро економічних досліджень США кілька років тому опублікувало результати проведеного американськими вченими дослідження, згідно з яким виявилося, що чоловіки-лівші, які мають середній рівень освіти, заробляють на 15% більше від своїх праворуких колег. Для тих, хто має вищий ступінь освіти, розрив ще більший: 26%. Деякі вчені пояснюють це здатністю ліворуких чоловіків значно краще за праворуких структурувати інформацію, у тому числі і на інтуїтивному рівні. Цікаво, що для жінок ця закономірність не працює.
Де шукати успіху? Американські вчені Гешвінд та Галабурда, вважають, що ліворукі люди мають кращу трьохвимірну уяву, ніж правші, тому вони можуть бути прекрасними архітекторами та дизайнерами, а також математиками. Але орієнтування «право-ліво», «вверх-низ» у лівшів, особливо в дитячому віці, значно кульгає. Лівші можуть бути переконливими акторами, внаслідок особливостей емоціонального світу – вони чутливіші та емоційніші від правшів.
Серед ліворуких багато талановитих спортсменів. Лівшам рекомендується займатися тими видами спорту, де потрібна швидка реакція: великий чи настільний теніс, бадмінтон, фехтування, бокс, стрільба, гірськолижний спорт, футбол, хокей.
Таємниця спортивних перемог ліворуких людей криється у швидшій реакції, ніж у праворуких та амбідекстрів. За зорове сприйняття праворукої людини відповідає права півкуля головного мозку, а за рухову активність – ліва півкуля. Для того щоб нервовий імпульс пройшов із правої півкулі в ліву, а потім була дана команда правій руці, необхідний певний час. У лівшів цей зв’язок спрощений – права півкуля мозку і сприймає зоровий образ, і контролює дію лівої руки.
У результаті, як показують деякі дослідження, реакція лівшів пришвидшується за рахунок цього приблизно на 7 мілісекунд, а для спорту це дуже багато. Секрет успіху славнозвісної тенісистки Мартіни Навратілової, швидше за все, полягав саме в тому, що вона лівша. Ліворукі тенісисти частіше, ніж праворукі, вибивають суперника з корту, а також інакше оцінюють ситуацію гри і можуть надавати тенісному м'ячеві незвичне обертання. Чешка виграла 167 турнірів в одиночному та 177 турнірів у парному розрядах. Це є абсолютним рекордом – як у чоловічому, так і в жіночому тенісі.
Крім ведучої руки, у людини є домінуючі нога, око та вухо. Вони часто збігаються з ведучою рукою, хоч і не завжди. Так, славнозвісний аргентинський футболіст Леонель Мессі роздає автографи правою рукою, а голи забиває частіше лівою ногою.
Лівшів у популяції – близько 10–15%. Вони – веселі, комунікабельні, вразливі, емоційні, з хорошою інтуїцією. Ліворукі нерідко мають багато проблем у початковій школі й часто вони – не найдисциплінованіші працівники, але водночас вони вміють нестандартно вирішувати безліч проблем і здатні подарувати світові багато цікавих ідей. Світ ліворукої людини – зовсім інший, ніж у проворукої. Якщо ви правша і хочете зрозуміти, як почувається лівша у праворукому світі, то спробуйте протягом хоча б одного дня покористуватися лише лівою рукою.
Comments