ОСЬ У ЧОМУ ПИТАННЯ....
Спочатку, в черговий раз, кілька слів про дислексії.
.......Ось, як у звичайної людини працює мозок при читанні? Ми бачимо букву, переводимо або декодуємо її в звук. Потім те ж саме проробляємо з іншими буквами. Потім ми з цих звуків складаємо слово і - вимовляємо його. У дислексик же мозок працює зовсім по-іншому. Часто вони не можуть розпізнати цілий ряд букв і не здатні зовсім або частково співвіднести її зі звуком, тому часто просто ворожать, що за слово написано. Букви і склади у них можуть мінятися місцями, і прочитати що-небудь стає неможливо. Але не тільки труднощі з читанням відрізняє дислексик.
Ознаками або симптомами дислексії можуть бути: неуважність, проблема з концентрацією уваги і пам'яттю. Незграбність, ніяковість, погана орієнтація і невміння правильно тримати ручку. Проблеми соціалізації, невміння спілкуватися. Складнощі в освоєнні алфавіту і взагалі читання, письма, а також проблеми з іншими знаковими системами, наприклад, з таблицею множення.
Часто на просторах інтернету можна побачити вислови на кшталт: «дислексія потрібно і можна лікувати» або «Якщо ви візьметеся вчасно, то дислексію можна вилікувати» і т.д. Мало того, навіть деяких медики грішать подібними твердженнями. Це говорить тільки про те, наскільки слабо вивчена ця тема і як мало досі відомо про неврологічних проблемах такого типу не тільки простим обивателям, а й людям, близьким до медицини.
Я з повною впевненістю хочу запевнити батьків: дислексія вилікувати неможливо! Просто тому, що це не захворювання, це особливість сприйняття, будови та роботи мозку. Це визначено з народження так само, як група крові або, наприклад, колір райдужки ока.
При цьому діагностику у лікарів, для того, щоб виключити інші захворювання, пройти варто - МРТ мозку, УЗД шийного відділу і різні інші аналізи. Однак, пам'ятайте, що наявність або відсутність дислексії ці дослідження не покажуть.
Те, що абсолютно неприпустимо - це застосовувати різні ноотропні засоби, які використовуються для лікування дорослих людей з деменцією і при інших серйозних захворюваннях. А випискою оних грішать деякі неврологи на пострадянському просторі. На перший погляд вони - саме те, що потрібно, оскільки позитивно впливають на когнітивні здібності людини: покращують мова, підсилюють пам'ять, активізують увагу, а також стимулюють розумову діяльність, здатність до навчання і допомагають мозку справлятися з інтенсивними навантаженнями. Насправді ж, багато ноотропи призначаються людям з деменцією, недоумством та іншими станами, які ведуть до порушень вищих психічних функцій.
Що ж стосується дітей, то ці кошти не тільки не допомагають, але і можуть викликати побічних ефектів. За словами ізраїльських лікарів, нерідко таке необдумане медикаментозне лікування, призводить до занепокоєння, агресивності і збудливості, а іноді до слабкості і загальмованості. У деяких дітей починаються головні болі, запаморочення, безсоння і сплутаність свідомості. Загалом, ноотропи - це не те що потрібно дітям з порушенням здатності до навчання і, зокрема, з дислексією.
Проблемою дислексії повинні займати люди, які розуміють, в чому корінь проблеми, це повинні бути фахівці, які знають і можуть грамотно коригувати дислексію, дисграфию.
Зазвичай починають з шкільних психологів та логопедів, а потім проходять тестування у неврологів і психіатрів, не забуваючи, звичайно, отоларингологів, окулістів та інших лікарів, щоб виключити проблеми фізичного характеру. У деяких випадках можна підключить дефектологів, логопедів і, звичайно ж, психологів або поведінкових терапевтів більш високого рівня.
Пам"ятайте, що почати корекцію ніколи не пізно. Але! Найкраще, якщо батьки вже в ранньому віці звернуть увагу на свою дитину і не відмахнуться від деяких симптомів - мовляв, до школи ще розвинеться, і все пройде - і відразу звернуться за допомогою. Так, коригувати дислексію можна в будь-якому віці, але за час дорослішання ваша дитина пройде такий важкий шлях, так змучений і проллє стільки сліз, що ви собі цього не пробачите. Дитина може абсолютно зневіритися в собі, втратити навіть найменшу дещицю мотивації до навчання, а його низька самооцінка може вплинути на всю його подальше життя.
Насправді, тут потрібна допомога багатьох. Але, якщо ви займаєтеся з логопедом вже близько року, а результати дуже невеликі або зовсім немає, не варто сподіватися, що він ось-ось з'явиться. Не бійтеся звертатися до різних фахівців, не бійтеся відмовлятися від одних і займатися пошуком інших. Результати повинні бути явними. Якщо їх немає - це не той шлях.
Особливу увагу хочу приділити роботі дитини з репетиторами. Якщо у вашої дитини дислексія, репетитор часто просто не помічник. І навіть більше того - заняття з ним можуть посилити проблему. Зазвичай репетитори роблять акцент на допомогу дитині в тому, що він не зміг зрозуміти, відновити пропущений матеріал за допомогою багаторазового повторення і тренувань у вирішенні складних завданнях. У разі дислексією і подібних їй, неврологічних порушень це не працює. Проблема дитини, як уже говорилося, зовсім в іншому, тому заняття з репетитором тільки підсилюють відчуття неуспішності і як наслідок, тривожність і страх. Дитина, до якого довгий час ходить репетитор, але при цьому ніхто не бачить реального успіху, буде постійно відчувати пресинг з боку дорослих, а підсумком будуть нові провали і невдачі. Згодом він почне відчувати, що він - інший, не такий, як усі, дурний, не здатний навіть на самі елементарні речі. Так і у дорослого руки опустяться. Яке вже тут навчання.
Ще одна поширена помилка - дислексія проходить з віком. Звичайно ж, це не так. Подібні неврологічні порушення залишаються з людиною назавжди. Мало того, вони нерідко передаються у спадок наступному поколінню. І якщо вас відвідала думка, що раз так, то і сенсу займатися дислексією немає, то ви зовсім не мають рації. Навпаки, чим раніше ви почнете обстеження і корекцію, тим вірогідніше, що ваша дитина не стане ізгоєм в школі, зможе вчитися і виросте успішною людиною, адже мозок дитини пластичнее мозку дорослої людини. Більш того, що дислексія - це Дар - і з досвіду знаю, що такі діти відрізняються в подальшому своєю креативністю, особливими вміннями, високим інтелектом і нешаблоним поглядом на світ.
Займаючись корекцією дислексії з раннього дитинства, можна гарантувати, що і читати він почне в рамках норми, і зміст текстів стане розуміти не гірше однолітків. А головне, якщо дитина в шкільні роки не буде відчувати себе збитковою, то краще соціалізується і навчиться справлятися не гірше за інших зі своїми емоціями. В іншому випадку низька самооцінка таких людей залишається з ними назавжди і призводить до прямо протилежних результатів.
Автор- Лора Закон.
Comments